Açık Erişim Politikası

Sosyolojik Bağlam Dergisi, bilginin global değişimini artırarak insanlık için yararlı sonuçlar doğurabilmek amacıyla içeriğinin sürekli ve ücretsiz olarak kullanımı için açık erişim sağlar. Bu bağlamda dergide yayınlanan tüm yazılar https://sosyolojikbaglam.org/tum-sayilar/ adresinden erişime açıktır.

Bu çerçevede, Sosyolojik Bağlam Dergisi, Budapeşte Açık Erişim Girişimi’nin açık erişim tanımı çerçevesinde ve bilimsel etik ve kurallara uygun olarak atıf yapılması şartıyla, dergide yayınlanan hakem değerlendirmesinden geçmiş bilimsel literatürün, internet aracılığıyla; finansal, yasal ve teknik engeller olmaksızın, serbestçe erişilebilmesini, okunabilmesini, indirilebilmesini, kopyalanabilmesini, dağıtılabilmesini, basılabilmesini, taranabilmesini, tam metinlere bağlantı verilebilmesini, dizinlenebilmesini,  yazılıma veri olarak aktarılabilmesini ve her türlü yasal amaç için kullanılabilmesini kabul eder. (http://www.budapestopenaccessinitiative.org/boai-10-recommendations). Sosyolojik Bağlam Dergisi Budapeşte Açık Erişim Deklarasyonu’nu imzalamıştır. Sosyolojik Bağlam Dergisi atıf verilerini Initiative for Open Citations I4OC aracılığıyla açmayı seçmiştir.


Lisans Bilgisi

Sosyolojik Bağlam’da yayımlanmış olan tüm metinler, fikri mülkiyet ve telif hakları mevzuatı esas alınarak, ticari olmayan amaçlar doğrultusunda, atıf yapılarak kullanılabilir; ticari kullanım için yazarlardan izin alınmalıdır. Yazarlara ait içeriklerinin tamamı Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası (CC BY-NC-ND) ile lisanslanmaktadır. Creative Commons’ın işaret ettiği çerçeve Sosyolojik Bağlam tarafından da benimsenmektedir: 
Paylaş: Eseri her ortam veya formatta kopyalayabilir ve yeniden dağıtabilirsiniz. Lisans şartlarını yerine getirdiğiniz sürece, lisans sahibi bu özgürlükleri (belirtilen hakları) iptal edemez.
Atıf: Uygun referans vermeli, lisansa bağlantı sağlamalı ve değişiklik yapıldıysa bilgi vermelisiniz. Bunları uygun bir şekilde yerine getirebilirsiniz fakat bu, lisans sahibinin sizi ve kullanım şeklinizi onayladığını göstermez.
GayriTicari: Bu materyali ticari amaçlarla kullanamazsınız.
Türetilmez: Eğer materyali karıştırdınız, aktardınız ya da materyalin üzerine inşa ettiyseniz, değiştirilmiş materyali dağıtamazsınız.
Ek sınırlamalar yoktur: Lisansın sağladığı izinlerin kullanımını kanunen kısıtlayacak yasal koşullar ya da teknolojik önlemler uygulayamazsınız.


Lisanslama Geçmişi

Sosyolojik Bağlam Dergisi Cilt: 2 Sayı: 2 ile Cilt: 2 Sayı: 3 sayılarını Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası (CC BY-NC) lisansı ile yayımlamıştır.
Dergimiz Cilt: 3 Sayı: 1 sayısı (15 Nisan 2022’den beri) ile birlikte Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası (CC BY-NC-ND) lisansını kullanmaya başlamıştır.

Translate »